19.09.2019 Dzień Zrównoważonego Transportu.Sprzątanie Świata. Bezpieczni na drodze.

W czwartek 19 września 2019 odbył się w naszej szkole apel poświęcony akcji ekologicznej  - „Sprzątanie Świata 2019”przygotowany przez uczniów klasy VIII b pod opieką pani Katarzyny Szulc.

Szkolna  młodzież przypomniała, że akcja jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska wywodzącego się z Australii, a w Polsce od 1994 roku zainicjowanego przez założycielkę Fundacji Nasza Ziemia.

 

 Poinformowano, że tegoroczna akcja ma swój finał w dniach 20 – 22 września, a jej hasło brzmi „ NIE ŚMIECIMY – SPRZĄTAMY - ZMIENIAMY!”

W nawiązaniu do tematu przewodniego akcji i postanowień Parlamentu Europejskiego ósmoklasiści uświadomili zebranym na apelu uczniom, jak ważna jest zmiana nawyków na bardziej przyjazne środowisku, a w szczególności rezygnacja z jednorazowych plastików. W bardzo czytelny i obrazowy sposób przedstawili propozycje ekologicznych zamienników plastiku np. własna torba na zakupy zrobiona z nieużywanej już koszulki typu T-shirt, słomki do napojów wykonane ze szkła, metalu, słomy czy ekologiczne papierowe opakowania wykonane z makulatury itp.

Na zakończenie swojego występu prelegenci wystosowali apel do słuchającej w ogromnym skupieniu publiczności, aby wszyscy spróbowali dokonać choć małych zmian w swoich codziennych nie ekologicznych nawykach.

Następnie ogłoszono wyniki konkursu plastycznego tematycznie związanego z hasłem tegorocznej akcji „ Sprzątanie Świata 2019” zorganizowanego prze panią Katarzynę Szulc i panią Małgorzatę Czaplińską.Stosowne dyplomy i nagrody wręczył pan dyrektor Marek Adrjanowski.

Dekoracje przygotowała pani Sylwia Staszewska, na nagłośnieniem uroczystości czuwali: Pan Sebastian Okrój i pan Adrian Nowak.

 

Kolejnym etapem tego dnia były zajęcia dla klas I-VIII o bezpieczeństwie w ruchu drogowym „Miło Cię widzieć” przeprowadzone w ramach obchodów Dnia Zrównoważonego Transportu. W tym dniu uczniowie oglądali filmy instruktarzowe, poznawali swoje mocne strony, a podczas apelu zaprezentowali alternatywne środki transportu, co spotkało się olbrzymim aplauzem zgromadzonej młodzieży. Dodając rangi wydarzeniu, swą  prelekcję na temat bezpieczeństwa wygłosił zaprzyjaźniony z naszą społecznością policjant, pan dzielnicowy-  Grzegorz Kałuziak, który zgodnie ze szkolną, wrześniową tradycją na początku roku szkolnego w sposób szczególny przestrzega uczniów przed zagrożeniami  i zwraca ich uwagę na konieczność dbania o bezpieczeństwo na drodze.

 
 
"