Tydzień Profilaktyki

TYDZIEŃ PROFILAKTYKI
Dzień 1 poniedziałek.Dzień walki z cyberprzemocą
W naszych murach gościliśmy dziś zaprzyjaźnionego z nami pana dzielnicowego.
 W spotkaniach współprowadzonym przez panią pedagog na temat bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz cyberprzemocy i odpowiedzialności karnej nieletnich sprawców czynu karalnego,  wzięli udział uczniowie klas IV-VI i VII – VIII.
W klasach i na holach pojawiły się gazetki i plakaty dotyczące   bezpieczeństwa  
w Internecie, prawidłowych relacji rówieśniczych i przeciwdziałania przemocy i uzależnieniom.Uczniowie

klas młodszych. pod okiem swoich wychowawców. wykonywali prace plastyczne z surowców wtórnych na temat sposobów spędzania wolnego czasu bez telefonu,  których  efekty można podziwiać na wystawie znajdującej się na jednym z holi.

wtorek. Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec dzieci.
Ten dzień rozpoczął się wyjątkowo. Od wczesnych godzin porannych członkowie Ligii Morskiej pod okiem opiekuna  przygotowywali Zdrowe II śniadanko,  którym częstowali naszą uczniowską społeczność.
 W świetlicy szkolnej odbyły się  spotkania pań pielęgniarki i pedagog  z uczniami 
na temat zdrowego odżywiania, a przede wszystkim szkodliwości spożywania napojów energetycznych przez dzieci i młodzież.
Nasi najmłodsi: przedszkolaczki i „zerówkowicze” przekonywali do zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej poprzez udział w przeglądzie piosenki profilaktycznej, a ci nieco starsi mogli uczestniczyć w prawdziwym treningu prowadzonym  w sali gimnastycznej na jednej z długich przerw.


środa.Dzień ochrony praw dziecka
O tym dniu informowała gazetka przygotowana na holu tuż przy wejściu do szkoł., Znalazły się na niej  informacje dot.  Konwencji  Praw Dziecka  
Uczniowie klas  VII i VIII oraz popołudniu ich rodzice,   uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych w ramach rekomendowanego programu  „Archipelag skarbów”.
Odbyło się również spotkanie warsztatowe dla rodziców na temat rozpoznawania symptomów dysleksji, które poprowadziła pani Honorata


czwartek Światowy dzień życzliwości i pozdrowień
W tym dniu uczniowie  klas VII i VIII  kontynuowali realizację programu „Archipelag skarbów”.
W sali gimnastycznej odbył się przegląd przedstawień profilaktycznych
„Papierosom i alkoholowi  mówię NIE” w którym w role aktorów, a czasem również reżyserów i scenarzystów, wcielili się uczniowie   klas IV – VI.
Solidnie przygotowane dzieci odrobiły lekcje wychowawczą, a w zamian za to otrzymały  oklaski i nagrody.
Był to też wyjątkowo żółty dzień bowiem wbrew pogodzie za oknem u nas świeciło słońce żółtych ubrań i aktów  dobrych uczynków, które można też było wyrazić poprzez pocztę życzliwości i wykonanie kartek z pozdrowieniami dla seniorów


piątek. Dzisiaj uczniowie klas ósmych wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez panią pedagog w ramach akcji „ #jestnaswięcej” i na znak swojego sprzeciwu wobec hejtu założyli pomarańczowe sznurówki.
Odbył się również  przegląd przedstawień „Narkotykom i  dopalaczom mówię NIE” przygotowany przez uczniów klas VII i VIII, a na holu zawisł łańcuch z wyciętych papierowych dłoni, przygotowanych przez uczniów klas I-III,  którzy wykazali się w ostatnim czasie miłym gestem wobec drugiej osoby.
To tylko jeden z tygodni naszej pracy wychowawczej i profilaktycznej,  która stanowi nieodłączny element naszego szkolnego życia.
 I mimo, że akcja  „#jestnaswięcej” ściśle związana jest z Internetem, to myślę, że wpasowuje się ona w tekst jednej z piosenek  Niemena, że „ …Ludzi dobrej woli jest więcej….”
Dlatego, z  tego miejsca, raz jeszcze bardzo serdecznie dziękujemy wspierającej nas GKRPAiP, oraz  przedstawicielom Policji i Służby  zdrowia

 

 

 
 
"