18-19.03.2019 Obchody Dnia Jedności Kaszubów

Tegoroczny Dzień Jedności Kaszubów, obchodzony 19 marca, miał w Naszej Szkole wyjątkowy przebieg z powodu otwarcia odnowionej Izby Tradycji Regionalnej im. Pawła Szefki. Z tej okazji, w Sali kinowej Świetlicy Szkolnej, odbył się cykl pokazów przybliżających uczniom Naszej Szkoły tradycję i kulturę kaszubską, połączony z prezentacją części eksponatów i zwiedzaniem Izby.

 Świadectwem kultury jest między innymi język. W czasie zaborów zabronione było używanie języka kaszubskiego, jednak społeczność kaszubska potrafiła poradzić sobie z tym zakazem tworząc np. śpiewane gry słowne. Tak powstało

”Kaszubskie Abecadło”, które mieliśmy okazję wspólnie zaśpiewać.

 Podstawą życia codziennego jest pożywienie i tu mieliśmy sposobność zobaczyć sposób produkcji i użycia na polu kosy, która również znajduje się w naszych zbiorach.

 Jako, że posiłek spożywa się przy stole, zobaczyliśmy proces produkcji desek, od ścięcia drzewa do uzyskania deski, przy pomocy zgromadzonych w naszej Izbie: siekiery, piły „moja-twoja” i okorowywaczki.

 Kiedy przychodzi czas na relaks pojawia się chęć do zabawy. Tę zapewniała muzyka i przedstawienie burczybasa i diabelskich skrzypiec. Dźwięki przy prezentowaniu tych instrumentów wywołały niemałe emocje. A tam, gdzie muzyka, jest i taniec, więc mogliśmy podziwiać dawną wersję współczesnych ćwiczeń fitness w postaci tańca „Dżek”. Taniec jest nierozerwalnie związany z postacią Patrona Naszej Izby, który spisywał sposoby tej formy ekspresji w swoich książkach.

 Gdzie muzyka i taniec tam i zabawa, atu z pomocą przyszła piosenka „Mój ojciec kupił kozę”. W radosnych po jej zaśpiewaniu nastrojach przeszliśmy do przedstawienia barw kaszubskich i kolorowania wzorów haftu kaszubskiego, a następnie do zwiedzania Naszej Izby z przewodnikami, Panią Jadzią, Panią Bożenką i Panią Olgą.

 

 

 
 
"