21.09.2018 Dzień Zrównoważonego Transportu

Tydzień Zrównoważonego Transportu… Potrafimy włączać się w różne akcje, jednak ta potrafi włączyć się w Nas… i w Naszą Szkołę.

 Szkoła nie tylko upowszechnia wiedzę ekologiczną oraz kształtuje właściwe postawy wobec problemów ochrony środowiska, ale również rozwija kreatywność i samodzielność w działaniu, czemu świadectwo właśnie daliśmy.

 I tak dnia 21 września, w piątkowy poranek włączyliśmy się w  Dzień Sprzątania Świata, który w tym roku  obchodziliśmy pod hasłem „Akcja Segregacja”. Uczniowie klas  V i VII przedstawili każdy aspekt segregacji odpadów, czym zachęcili uczniów Naszej Szkoły do podejmowania tych działań na co dzień. Podczas apelu nastąpiło podsumowanie konkursu plastycznego pod hasłem „Śmieci segreguję –Ziemię ratuję” ,a  laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Wejherowo, któremu z tego miejsca bardzo dziękujemy.

Druga część dnia włączyła się zarówno w Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który ma na celu promocję ekologicznych form transportu, takich jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny, jak również w podsumowanie  Szkolnego Tygodnia  Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

„Miasteczko Ruchu Drogowego wyjątkowo, oblężone było dziwnymi pojazdami, a miłośnicy ekologicznej formy mobilności, którzy uwielbiają rywalizację na świeżym powietrzu,  zaprezentowali swoje pojazdy i umiejętności- tak naprawdę, to chyba zabrakło tylko balonów. Przy miasteczku funkcjonowały stanowiska pierwszej pomocy przedmedycznej, gdzie pod okiem przeszkolonych nauczycieli można było sprawdzić swoje umiejętności nabyte w trakcie  Szkolnego Tygodnia  Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Swoim doświadczeniem w tym zakresie dzielił się również

nasz starszy kolega , który jest ratownikiem. Wentylowaliśmy, ratowaliśmy, ćwicząc na fantomach i oby życie nigdy nie weryfikowało, czy zdaliśmy ten egzamin. Czyjeś bystre oko zauważyło również pracowników naszej Gminy, którzy czynnie zaangażowali się w nasze działania.

Oj, Miasteczko Ruchu Drogowego w tym dniu tętniło życiem i nawet pogoda spojrzała na nas przychylnym okiem, posyłając jeszcze letnie promienie słońca na twarze uczniów, którzy przystąpili do  egzaminu na kartę rowerową.

Test teoretyczny i praktyczny pomyślnie zdało 53!!! uczniów klas piątych.

Najmłodsi uczestnicy obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, na placu apelowym, niczym w pracowni malarskiej, z wielkim polotem , wyobraźnią i weną twórczą tworzyli swoją wizję pojazdów przyjaznych środowisku .. Natomiast ich starsi koledzy i koleżanki w konkursie plastycznym promującym alternatywne pojazdy  przyjazne środowisku, przelali swoją wizję na papier, używając  różnych środków artystycznego wyrazu, a my możemy to podziwiać na wystawie poplenerowej- niestety tylko do czwartku. Kto jeszcze nie był, ZAPRASZAMY , warto.

Pięknie na swoich rowerkach prezentowały się przedszkolaki, które pokazały, że i one chcą mieć wpływ na środowisko, w którym przyszło im żyć. Dzielnie pokonywały wyznaczoną im trasę na boisku szkolnym i to bez pomocy dorosłych. Po takim wysiłku i emocjach z radością skosztowaliśmy  słodyczy,  którymi częstował nas Pan Wójt Piotr Wittbrodt.

Finałem  europejskiego  tygodnia zrównoważonego transportu – był przejazd uczestników na 100 pojazdach,  trasą o długości  100 metrów,  na cześć  100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości , który poprzedzony został instruktażem na temat bezpieczeństwa  , poprowadzonym przez zaprzyjaźnionych policjantów.

Emocje dnia podsumowało wspólne zdjęcie. Oby więcej takich akcji.

Zapraszamy za rok ,Zabierzcie  ze sobą rower, rolki , hulajnogę  i przyłącz sie do nas !!!!

 

 
 
"