15 marca b.r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Strzebielinie-Osiedlu odbyły się uroczystości związane   z obchodami Dnia Jedności Kaszubów.

Przygotowania koordynowali nauczyciele języka kaszubskiego – Olga Dampc i Bożena Kaczykowska, a  rozpoczęły się one już w listopadzie od zajęć tańca regionalnego dla chętnych uczniów z klas 1-3. Dzieci uczyły się układów do trzech tańców regionalnych : Kὸséder; Nasza Nënka; Klepocz.

Podczas uroczystego apelu mali artyści nie tylko brawurowo zaprezentowali efekty swoich ćwiczeń, ale też wykazali się  umiejętnością posługiwania się mową kaszubską wykonując piosenki: "A më so gȏdómë" oraz "Himn młodëch Kaszëbów".

Dodatkowo dzieci przygotowujące się do konkursu recytatorskiego z języka kaszubskiego zaprezentowały się w wierszach  Stanisława Janke "Farwë i Tomasza Fopki "Brëlë".

W czasie tańców i słuchania wykonywanych piosenek, przedszkolaki  oraz uczniowie klas młodszych wymachiwali do rytmu wcześniej przygotowanymi chorągiewkami lub wstążeczkami.
Serce rosło, gdy w całej sali widać było łopoczące jak flagi na wietrze  żółte i czarne barwy.

Tego dnia na holu unosił się zapach świeżo upieczonej drożdżówki, a to za sprawą rodziców którzy przygotowali i obsługiwali stoisko z regionalnymi potrawami  czyli: swojskim chlebem ze smalcem  i ogórkiem kiszonym, sałatką warzywną i wspomnianym już sznekiem,  Przyznać należy, że nasz regionalny kiermasz cieszył się wielkim powodzeniem zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli.

Od połowy lutego odbywał się konkurs plastyczny w trzech kategoriach wiekowych, a dotyczył on legend i podań ludowych. I tak dzieci w wieku przedszkolnym poznawały "Legendę o stworzeniu Kaszub". Wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowywały grupową pracę plastyczną . Dzieci z klas 1-3 przygotowywały indywidualne prace plastyczne związane z poznaniem "Legendy o Stolëmach". Uczniowie starszych klas poznawali postacie duchów kaszubskich i na tej podstawie przedstawiali swoje wyobrażenie wybranej postaci . Zainteresowanie udziałem przerosło oczekiwania organizatorów, którzy w efekcie nagrodzili  ponad 70 osób (z tego miejsca serdecznie dziękujemy sponsorom). Wystawa prac  laureatów konkursów plastycznych odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Strzebielinie.Pozostałe, równiez wyróżnione prace, można podziwaić w holu szkoły.

Organizatorki Dnia Jedności Kaszubów bardzo dziękują Rodzicom za aktywne włączenie się do pomocy w przygotowanie i organizację tej uroczystości. Było pięknie!