25.03.2017 IV wiosenny rajd Czarnej Trzynastki "Na tropach Kaszub"

Kolejna harcerska tradycja –IV wiosenny rajd pieszy. Tym razem nasz szlak wiódł leśnymi duktami do Muzeum Regionalnego w Luzinie. Wspólnie z młodzieżą uczącą się języka kaszubskiego w Gimnazjum w Strzebielinie umówiliśmy się na spotkanie z Feliksem Sikorą, człowiekiem bardzo zasłużonym dla regionalizmu kaszubskiego. Pan Feliks przez blisko 50 lat był nauczycielem geografii w miejscowej szkole, a obecnie jest opiekunem i przewodnikiem Muzeum Regionalnego w Luzinie. Podczas blisko

godzinnego spotkania z pasją mówił uczestnikom rajdu o zgromadzonych przez siebie eksponatach. A niektóre są unikatowe. Jak prawdziwy pasjonat mówił o tych najcenniejszych w zbiorach Muzeum. Nie brakowało w Jego opowiadaniu podań i legend kaszubskich. Na koniec spotkania wpisaliśmy się do Księgi Pamiątkowej Muzeum a Pan Feliks ofiarował Szczepowi dwie książki swojego autorstwa z dedykacja "Szczepowi ZHP ze Strzebielina – na chwałę ! Czuwaj".

 Po pamiątkowym zdjęciu udaliśmy się w drogę powrotną. Już w Strzebielinie nieco głodni i zmęczeni, z radością ujrzeliśmy rozpalone ognisko. To kolejny ważny punkt każdego rajdu. Smak pieczonych nad ogniem kiełbasek, a w jego żarze ziemniaków był  wyborny. Mieliśmy okazję poćwiczyć celność, bieganie po okolicznych wzniesieniach. Pożegnaliśmy się harcerską iskierką i wróciliśmy do Strzebielina.