Do obchodów Dnia Jedności Kaszubów w naszej szkole, przygotowywaliśmy się od kilku miesięcy.
Już w październiku uczniowie i uczennice z klas I-II zaczęli uczestniczyć w cotygodniowych zajęciach tanecznych - "Tańcach kaszubskich".
Efekty tej systematycznej pracy mogliśmy   podziwiać podczas apelu w dniu 17.03 23 r. To właśnie wówczas, młodzi artyści  zaprezentowali trzy tańce: "Marëszka", "Szewiec" oraz "Kowal".
Swoje umiejętności posługiwania się mową kaszubską oraz wykonywania piosenki „Tata i kòza” oraz „Czinda” przedstawili również uczniowie uczący się w naszej szkole języka kaszubskiego.
W czasie tańców i słuchania wykonywanych piosenek, przedszkolaki  oraz uczniowie klas młodszych mogli wymachiwać wcześniej przygotowanymi chorągiewkami lub wstążeczkami.
Serce rosło gdy w całej Sali widać było łopoczące jak flagi na wietrze  żółte  i czarne barwy.

Oprócz przygotowań związanych z apelem, (za sprawą naszych specjalistek od mowy regionalnej: pani Olgi Dampc i pani Bożeny Kaczykowskiej ) W dniu głównych obchodów zorganizowane zostało stoisko  z typowo kaszubskim jedzeniem czyli: swojskim chlebem ze smalcem  i ogórkiem kiszonym, sałatką warzywną i pachnącą drożdżówką. Te kaszubskie przysmaki cieszyły się wielkim powodzeniem zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli.

Dodatkowo na początku miesiąca marca cała społeczność szkolna  mogła wziąć udział w szkolnym  „ Konkursie wiedzy o Kaszubach”. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem, wzięło w nim udział aż 87 osób. Wszyscy, którzy poprawnie odpowiedzieli na zestaw ośmiu pytań, zostali nagrodzeni podczas apelu zakładkami z wzorem kaszubskim, natomiast dodatkowo wszyscy uczestnicy wzięli udział w losowaniu trzech nagród głównych- pięknych poduszek z wzorem kaszubskim.

W naszej szkole "mòwa starków" żyje!