Okres związany z dniem Wszystkich Świętych to czas, w którym pamiętamy o grobach i cmentarzach. Korzystając z pięknej jesiennej pogody dzieci uczęszczające na zajęcia języka kaszubskiego odwiedziły miejsca upamiętniające czasy walki z okresu drugiej wojny światowej oraz pobliski cmentarz. Tradycyjnie co roku zapalamy znicze przy pomniku upamiętniającym akcję Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski na niemieckie lotnisko polowe w Strzebielinie w 1943r. Nie zapomnieliśmy o zapaleniu symbolicznego znicza na grobie Pawła Szefki- patrona Szkolnej Izby Regionalnej.

W czasie II wojny światowej okolice Paraszyna były miejscem działania sześcioosobowej grupy partyzantów. 29 października 2022r. wraz z harcerzami z NZH „Czarna Trzynastka” udaliśmy się pieszo na miejsce gdzie znajdował się bunkier partyzantów. Uczciliśmy pamięć członków organizacji Gryf Pomorski, poległych w zasadzce niemieckiej 1944r .

W czasie tych wędrówek dzieci poznawały i utrwalały wiedze o naszej lokalnej historii.