Pomimo ograniczeń związanych z pandemią i w przeważającej mierze nauczania zdalnego, minione dwa miesiące obfitowały w wydarzenia zachęcające do rozsądnego i bezpiecznego korzystania z możliwości cyfrowych. Na gazetkach szkolnych pojawiły się materiały informacyjne, a wychowawcom został przekazany link do padletu, w którym znajdowały się opracowane przez panie psycholog i pedagog treści związane z bezpieczeństwem w sieci,skierowane do dzieci ( z podziałem na grupy wiekowe), rodziców i nauczycieli .Uczestniczono w licznych webinarach Polskiego Centrum Safer Internet. Przeprowadzono konkurs na rodzinny spot reklamowy „Gdy rodzina trzyma się razem, nie potrzeba innych wrażeń”, którego celem była promocja życia wolnego od używek i wzmacnianie więzi rodzinnych, poprzez wspólne spędzanie wolnego czasu bez sięgania po „ekrany” . Ogłoszono również konkurs na plakat / ulotkę dotyczącą bezpieczeństwa w Internecie. Podczas zajęć wychowawczych podejmowano tematykę związaną z bezpieczeństwem w sieci i krzewiono idee życia offline.
W klasach ósmych pedagog przeprowadziła zajęcia nt. hejtu w ramach akcji – pomarańczowe sznurówki Orange #jestnaswiecej.
Weekend 27 – 28 lutego ogłosiliśmy weekendem offline i za pośrednictwem wychowawców, oraz informacji na profilu fb szkoły zachęcaliśmy uczniów do udziału w tej akcji https://offlinechallenge.pl/ , a następnie do rozmowy na temat wniosków wypływających z tego doświadczenia.
Nauczyciele klas 1-3 ( w miarę możliwości) organizowali „ tydzień zabaw naszych rodziców” , podczas którego dzieci dowiadywały się, w co bawili się ich rodzice, prezentowali to w klasie i zachęcali innych do tej formy aktywności.
Podczas zajęć informatyki jeszcze dobitniej podkreślano tematykę bezpieczeństwa w sieci. W ramach szkolnej akcji " zamiast hejtować będę lajkować" umożliwiono uczniom i nauczycielom przesyłanie sobie wzajemnie życzliwych anonimowych pozdrowień ( w rolę listonoszy wcielili się wybrani nauczyciele).
Całość wydarzenia urozmaiciła czas naszej zdalnej rzeczywistości i zachęciła do podejmowania kolejnych tego typu działań w przyszłości.
Z tego miejsca serdecznie dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Profilaktyki za ufundowanie nagród.