W dniach 16 i 18 maja 2023r. odbyły się dwie autokarowe wycieczki uczniów naszej szkoły  uczęszczających na lekcje języka kaszubskiego.

Pierwsza z nich odbyła się do Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. W dawnym skansenie Parowozownia Kościerzyna, znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego, czekała na nas moc atrakcji. Dzieci miały możliwość oglądania ogromnych lokomotyw, wchodzenia do środka wagonów i parowozów znajdujących się na placu i w budynku dawnej lokomotywowni. Najwięcej pozytywnych emocji dostarczyły dzieciom przejażdżki drezyną napędzaną siłą dziecięcych rąk i kolejką wąskotorową.

Tego samego dnia ( 16. 05.2023r.) weszliśmy na Wieżycę (229m npm). Jest to najwyższe wzniesienie polskich pojezierzy. W czasie słonecznej pogody podziwiać można  niesamowite widoki jezior rynnowych i gęstej roślinności. Tym razem pogoda pozwoliła nam na podziwianie koron drzew bukowych. Jednak równia ważne jest to, że wszystkie dzieci weszły na szczyt wysokiej wieży widokowej znajdującej się na szczycie wzgórza.

Dwa dni później (18.05.2023r.) dzieci miały możliwość wejścia na inne wzgórze – Rowokół  (115m npm) zwany świętą Górą Słowian. To niewysokie wzniesienie, znajduje się nieopodal wsi Smołdzino i góruje nad okolicą. Dziś na Rowokole stoi wieża widokowa, ale w dawnych czasach wzniesienie było miejscem kultu, punktem orientacyjnym dla marynarzy. Dzięki przepięknej pogodzie dzieci podziwiały widok na jeziora Łebsko i Gardno, wydmy i morze Bałtyckie oraz Słowiński Park Narodowy.

W ubiegłym roku szkolny dzieci uczące się języka kaszubskiego odwiedziły Skansen w Wdzydzach Kiszewskich. W tym roku odwiedziliśmy inny skansen – mianowicie było to Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Tym co zwróciło uwagę przy wjeździe do tej miejscowości były biało - czarne domy kryte strzechą. Na dziesięciu hektarach w miejscu dawnego centrum wsi zabezpieczono zachowane zabudowania. W ten sposób powstał skansen obejmujący około 20 obiektów, na które składają się domy mieszkalne i zabudowana gospodarcze o charakterystycznej dla "Krainy w kratę" konstrukcji szkieletowej. Pomieszczenia zabudowań wypełnione są pamiątkami po Słowińcach, dzięki czemu można oglądać nie tylko same domy, ale i ich wyposażenie i umeblowanie.Skansen w Klukach jest żywym muzeum, które swój początek wzięło od zorganizowanej w 1963 r. wystawy stałej prezentującej kulturę ludności zamieszkującej niegdyś wsie nad jeziorami Łebsko i Gardno.

Nasz pobyt w Muzeum miał charakter warsztatowy. Podzieleni na dwie grupy próbowaliśmy swych umiejętności w dwóch różnych warsztatach. Pierwsza miała zajęcia gospodarskie , druga zajęcia kulinarne. Podczas zajęć kulinarnych młodzież pomagała w wypieku chleba, przygotowywała zupę kartoflaną, wyrabiała masło w ciżemce i przygotowała ciasto na wafle. Młodsze dzieci oglądały chaty i ich wyposażenie, uczyły się robić sznurki na motowidle, cięły piłą "moja-twoja" drewno, dowiedziały się czym dawniej opalano chaty i zobaczyły jak wydobywa się torf. Wycinały w drewnie "klumpy" dla konia, czyli specjalne buty, które pozwalały na podmokłych terenach utrzymywać się koniowi na powierzchni. Jednym z elementów "podróży w czasie" było wykonywanie przez dzieci kawałka domu w kratę, wiązały słomę i przy pomocy gliny łatały kawałek chaty.

Tak wyglądało to nasze kaszubskie wędrowanie po wzgórzach i miejscowościach tej krainy, którą jak mówi legenda Pan Bóg stworzył z okruchów, które Mu zostały na dnie worka.