Swołowo to niewielka miejscowość sprawiająca wrażenie, jakby była z innego świata. Zachowana duża ilość szachulcowych budynków, potoczek, staw, niewielki kościółek, droga z kocich łbów. 
Kraina w kratę jest obszarem występowania tradycyjnej zabudowy o konstrukcji ryglowej, ze smołowanymi na czarno belkami i bielonymi polami wypełnień, które nadają budynkom charakterystyczny, kraciasty wygląd. Znajduje się tu 70 obiektów wzniesionych tą tradycyjną techniką, a w jednej z zabytkowych zagród mieści się filia Muzeum Pomorza Środkowego. 

Muzeum  dba o najmłodszych. 13 czerwca 2024r. mieliśmy okazję nie tylko zwiedzić pomieszczenia muzeum, ale dzieci z naszej szkoły uczestniczyły w zorganizowanych dla nich warsztatach. Podzieleni na trzy grupy wraz z opiekunami pracowaliśmy przy krosnach, wytwarzaliśmy mydło i pletliśmy koszyki.

Zrobione przez siebie wytwory mogliśmy zabrać do domu. Było to dla każdego fascynujące doświadczenie. Muzeum to miejsce żywe – po podwórkach chodzą kaczki, kury, pasą się gęsi. Po pastwiskach chodzą krowy. Oko cieszą zadbane ogrody i sady. W jednym z takich sadów na rozpalonym ognisku upiekliśmy sobie kiełbaski. 
Naprawdę polecamy Swołowo, można tam wspaniale spędzić czas, zachwycając się spokojem i urokiem tego miejsca.