W listopadzie 2023 r. w Magdeburgu podczas seminarium dla nauczycieli zorganizowanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży nasza szkoła nawiązała współpracę z niemieckim partnerem w celu podjęcia długoterminowej wymiany uczniów z obu szkół.

Gertrud Koch Comprehensive  School, to szkoła ogólnokształcąca, która  znajduje się w Troisdorf, małym miasteczku niedaleko Kolonii i Bonn w Niemczech. Szkoła nosi imię bojowniczki ruchu oporu Gertrud Koch. Kształci uczniów od 5. do 13.klasy, która kończy się maturą.  Ma około 1200 uczniów i 100. nauczycieli.  Stawia się w niej na indywidualne wsparcie, edukację włączającą i umiejętności medialne. Poza zajęciami lekcyjnymi szkoła organizuje zajęcia sportowe, muzyczne, plastyczne i językowe. Od kilku lat uczestniczy w projektach Erasmus+, a nasza szkoła jest ich pierwszą szkołą partnerską z Polski.

Jak widać mamy ze sobą coś wspólnego. Przede wszystkim w logach obu szkół są statki, którymi żeglujemy przez historię i kulturę,  szerząc niezmienne wartości, które były, są i będą. 

Wspólnie uzgodniliśmy, że nasze pierwsze spotkanie odbędzie się w dniach 02.-08. 06.2024 r. w miasteczku Vlotho, położonym na zachodzie Niemiec. Już teraz wiemy, że obok rodziców dzieci biorących udział w wymianie, bardzo nam w tym pomoże Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie, współfinansując ten projekt.