W dniach 21-24 maja 2024 r. uczniowie klas ósmych wraz z wychowawczyniami, p. Honoratą i p. Marleną, uczestniczyli w swojej ostatniej wycieczce szkolnej na trasie: Warszawa-Kraków-Ustroń-Zabrze-Zator-Częstochowa, na którą ze Strzebielina wyruszyli o świcie, ale pełni chęci i zapału.

Pierwszego dnia odwiedzili Warszawę. Zwiedzili Powązki, a także m.in. mogiły bohaterów lektury, pt: "Kamienie na szaniec"- Janka Brytnara – "Rudego", Tadeusza Zawadzkiego- "Zośki" i Aleksego Dawidowskiego- "Alka". Następnie udali się do Łazienek Królewskich, aby pod okiem przewodnika zwiedzić to niezwykłe miejsce z pomnikiem Fryderyka Chopina, Pałacem na Wodzie, a także pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Po czym gościli w Senacie RP, w którym uczestniczyli w posiedzeniu jednej z senackich komisji. Po kolacji w restauracji "Polka" Magdy Gessler  udali się pieszo i komunikacją miejską na wieczorny spacer po Warszawie.
Drugiego dnia udali się do Krakowa. Zwiedzili z audioprzewodnikiem Katedrę Wawelską, Dzwon Zygmunta i w kryptach groby królewskie. Po czym przeszli na Rynek Główny z Bazyliką Mariacką. Wieczorem dotarli do hotelu w Ustroniu, gdzie po zakwaterowaniu zjedli pyszną kolację i udali się na nocleg.

W czwartek zwiedzili pod okiem byłego górnika XIX- wieczną kopalnię  "GUIDO". To jest niezwykłe Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Uczniowie byli 320 m pod ziemią, przemieszczali korytarze pieszo, a część trasy pokonali elektryczną podwieszaną kolejką, która jest jedyną tego typu na świecie. Ta podziemna przygoda na długo pozostanie każdemu w pamięci. Jednak te przeżycia były tylko doskonałym wstępem przed odwiedzeniem Parku Rozrywki "Energylandia" w Zatorze. Tu dopiero były emocje!

Ostatnim punktem wycieczki była Jasna Góra w Częstochowie, w której uczestnicy odwiedzili Sanktuarium NMP i Wały Jasnogórskie. Po obiedzie, pełni nadziei i duchowego wsparcia, ruszyli w drogę powrotną  do domu, do którego szczęśliwie dotarli wieczorem.
To był cudownie spędzony czas.

Koordynator wycieczki: Romualda Selonke