7 października 2024r. dzieci młodszych klas ZS-P w Strzebielinie, w ramach nauki języka kaszubskiego, uczestniczyły w kilkugodzinnej wycieczcedo zagrody edukacyjnej "Checz" w Dolinie Jadwigi. Zajęcia edukacyjne prowadziła pani Gabriela Tesmar. Gospodyni bardzo ciekawie opowiadała o pracy rolnika szczególnie jesienią.

Następnie zostaliśmy zaproszeni do stolików , na których czekało ciasto chlebowe do wyrobienia małych bułeczek. Po odpowiednim uformowaniu i upieczeniu zabraliśmy je do domu. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy. W czasie gdy jedna grupa  razem z kaszubską kapelą  Teresy i Klemensa Klasów "Bas" wspólnie śpiewała piosenki, grała na kaszubskich instrumentach i tańcowała, druga grupa wsiadła do agrobusu by podziwiać kaszubski krajobraz i wysłuchać ciekawych opowieści o stolemach i duchach kaszubskich. Na wszystkich czekał też ciepły poczęstunek – placki ziemniaczane, kiełbaski i miętowa herbatka. Pogoda była tego dnia piękna, dzieci mogły bawić się na placu zabaw, dokarmiać zwierzęta gospodarskie.

Zawsze ilekroć gościmy w Dolinie Jadwigi jesteśmy pod ogromnym wrażeniem gościnności i zapału  Gospodyni. Pobyt u pani Gabrysi bardzo podobał się dzieciom, długo jeszcze w autobusie opowiadały swoje wrażenia i oglądały zakupione pamiątki regionalne.