W okresie od 09 stycznia 2023 do 03 kwietnia 2023 miałam możliwość, wraz z trzynaściorgiem rodziców, uczestniczenia w warsztatach psychologicznych, prowadzonych przez Panią Agnieszkę Schimmelphennig-Stolz, skierowanych do osób szukających sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi lub wychowankami.

Głównym celem kursu było wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Poprzez kolejne, poruszane tematy mieliśmy możliwość wejścia w głąb siebie i odkrycia na nowo swoich granic, nazwania uczuć i ustalenia, które z nich są nam potrzebne. Ponadto była refleksja nad własną postawą wychowawczą w różnych sytuacjach, a także umiejętne rozwiązywanie problemów i konfliktów, które mogliśmy omówić w mniejszych grupach ćwiczeniowych czy też na forum.

Bardzo często jest przyklejona etykietka do Szkoła dla Rodziców i Wychowawców, że jest Ona dla tych, którzy mają problemy wychowawcze z dziećmi, a my jako świadomi rodzice możemy powiedzieć jednogłośnie, że jest dla wszystkich, i dla tych, co borykają się z problemami, i dla tych, co chcą wzbogacić swoją wiedzę z zakresu komunikacji z dzieckiem.

Szkoła dla rodziców to nie tylko recepta na szczęśliwe dziecko ale także metodyka na szczęśliwych rodziców i rodziny. Musimy wziąć sobie do serca słowa niejednokrotnie wypowiedziane przez naszą prowadzącą, że dzieci wychowujemy na przyszłość, nie na teraz.

Kończąc szkolenie zyskałam większą świadomość swojego rodzicielstwa i obszarów, nad którymi muszę jeszcze popracować i je ulepszyć, a także nawiązałam nowe znajomości z rodzicami, którym tak jak i mi zależy na dobru swoich dzieci.

Iwona Kowalewska